Ako vyzerá zväčšená prostata?
Dochádza k množeniu buniek prostaty, a tá jednoducho povedané rastie do väčších rozmerov. A hoci nejde o zhubný problém, spôsobuje mnoho nepríjemností. Podľa štatistík trpí na zväčšenú prostatu väčšina mužov po sedemdesiatke.
Zväčšená prostata svojou veľkosťou tlačí na svoje okolie a kvôli tomu nemôže moč prúdiť tak, ako doposiaľ. V krajných prípadoch odchádza iba po kvapkách a muž pociťuje neustály tlak na močový mechúr a nutkanie ísť na toaletu.
Ide zároveň o problém sociálny – páni radšej nikam nechodia, pretože majú strach, či na danom mieste bude možnosť odskočiť si.
Aké má zväčšená prostata prejavy?
Ako sme spomínali, najnepríjemnejšie je neutíchajúce nutkanie na močenie. To si muži môžu všimnúť prvýkrát v noci. I keď pravdou je, že nepokojný spánok môže mať aj ďalšie dôvody.
Moč, ktorý sa zhromažďuje v močových cestách, pôsobí dráždivo. Samotné vyprázdňovanie je potom komplikované – skrátka je tu mechanická prekážka a snaha niekedy bohužiaľ nestačí.
Pre mnoho ľudí je ale oveľa horšie to, že sa nemôžu zúčastniť spoločenského života. Majú strach, že v obchode alebo na akcii nebude možnosť bezpečne navštíviť WC, alebo že svojím odbieham budú rušiť hostiteľa. Pri dlhších cestách to znamená aj časté zastavovanie a nervozitu. V ojedinelých prípadoch to môže spôsobiť až nervozitu a rizikové konanie vodiča. Preto je také dôležité začať sa o prostatu starať včas a využiť možnosť preventívnych prehliadok. Vyšetrenia prostaty pritom nie je potrebné sa báť a samovyšetrenie ho nenahradí. Odborník navyše môže odporučiť aj vhodné cvičenie.
Môže sa zväčšená prostata týkať aj vás?
Rizikovým faktorom je vek, čo nikto z nás ovplyvniť nedokáže. Ďalej to môže byť dedičnosť, iné ochorenia a rozhodne aj životospráva. Problémom s prostatou výrazne napomáha fajčenie a pitie alkoholu, neprospieva ani príliš mnoho kávy.
Prostata začína mužov trápiť okolo 50–60 roku života, výnimkou však nie sú ani mladší muži.
Ideálne je dopĺňať základné minerály, ako je napr. zinok prispievajúci k normálnej plodnosti a reprodukcii alebo selén, ktorý podporuje tvorbu spermií. Zinok pritom môžete získať napríklad z tmavých druhov mäsa, celozrnných obilnín a strukovín. Spoľahnúť sa tiež môžete na bylinky, ktoré je možné zaradiť v podobe pitného režimu. Pomôcť s dostatočným príjmom môžu aj výživové doplnky.
Na prostatu zaberá príroda
Okrem spomenutého zinku odporúčame vyskúšať výťažok z rastliny serenoa plazivá alebo saw palmetto. Ide o palmu, ktorá priaznivo pôsobí pri zväčšení prostaty a ešte skôr podporuje aj funkcie močových ciest. Serenoa sa užíva vo forme kapsúl s pomletým práškom z rastliny. Spoľahnúť sa na ňu môžu aj muži, ktorých zatiaľ netrápia žiadne problémy. Serenoa aj zinok podporujú vylučovaciu i rozmnožovaciu sústavu tak, aby zostala zdravá čo najdlhšie.
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svoj komentár: