Andropauza: Prejavy, ktoré vás pred ňou varujú ako prvé

Hladina pohlavných hormónov sa s vekom znižuje u oboch pohlaví. Zmena u mužov ale nemusí byť taká zjavná a rýchla ako u žien. Aj to môže byť dôvodom, prečo je ženská menopauza oveľa častejšou témou než mužská andropauza. Pritom aj tá si zaslúži našu pozornosť. Ak hovoríme o andropauze, prejavy umožňujúce jej včasné rozpoznanie a spôsoby ich miernenia sú kľúčové.

Andropauza: Prejavy, ktoré vás pred ňou varujú ako prvé

Dnešný muž chce byť aj po päťdesiatke tak pracovne, ako aj spoločensky ďalej aktívny. Znižujúca sa hladina testosterónu a s ňou súvisiaca andropauza ho môže spomaliť. 

Testosterón začína miznúť už po tridsiatke

Množstvo testosterónu v mužskom tele výrazne rastie v období puberty s tým, že svoj vrchol dosahuje okolo 25 rokov. Už po tridsiatke začína hladina testosterónu klesať, a to približne o 1 % ročne. Môže to byť ale oveľa rýchlejšie – napríklad v prípade, že mužovi nič nehovorí zdravý životný štýl. Klesajúca hladina tohto hormónu sa neprejaví hneď, najčastejšie o sebe dá vedieť až okolo päťdesiatky. 

V posledných rokoch sa s nedostatkom testosterónu kvôli nesprávnemu životnému štýlu, fajčeniu, nízkej miere pohybu a dlhodobému stresu stretávame stále častejšie aj u štyridsiatnikov.

Andropauza: Prejavy nemusia hneď napovedať

Zatiaľ čo niektoré príznaky si muži a ich okolie všíma, iné zostávajú bez povšimnutia a sú zľahčované s tým, že príčinou je starnutie alebo pracovné preťaženie. Nedostatok testosterónu pritom negatívne ovplyvňuje 

  1. sexuálne funkcie;
  2. fyzické zdravie;
  3. duševné zdravie.

Znižujúca sa hladina testosterónu sa nehlási len menšou chuťou na sex a sexuálnou výkonnosťou. Medzi ďalšie prejavy patrí napríklad únava, znížená výkonnosť, strata svalovej hmoty a vyšší sklon k rastu hmotnosti spojený s ukladaním tuku v oblasti brucha. Výnimkou nie je ani horšie sústredenie a nervozita. 

Muži na nízku hladinu testosterónu reagujú veľmi podobne ako ženy na nízku hladinu estrogénu. Začnú byť teda citlivejší, náladovejší a vzťahovačnejší. Objaviť sa môžu tiež sklony k depresiám, nespavosť a návaly potenia.

Pomôcť môže príroda – silná trojka

Ak muž alebo jeho okolie pozorujú uvedené príznaky, je čas zbystriť a zamerať sa na spôsoby, ktoré ich môžu pomôcť mierniť. Veľkú úlohu hrá životný štýl – konkrétne pravidelný pohyb, nefajčenie, obmedzená spotreba alkoholu, psychická pohoda a zdravý jedálny lístok. Pri poslednom z menovaných nezáleží len na množstve prijatej energie (ktoré sa u mužov nad 50 rokov znižuje), ale tiež na jeho zložení vrátane dostatku bielkovín, vlákniny a vybraných minerálnych a ďalších látok.

  1. Zinok – zinok je zázračným minerálom, ktorý sa v tele podieľa na mnohých dôležitých procesoch. Okrem iného prispieva k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi a k podpore plodnosti. Muži v andropauze ocenia tiež jeho pozitívny vplyv na trávenie. Zinok totiž pôsobí priaznivo na metabolizmus makroživín a mastných kyselín.
  2. Serenoa plazivá – palma latinsky nazývaná Serenoa repens obsahuje látky, ktoré prispievajú k fungovaniu reprodukčného systému, a navyše prospievajú močovej sústave a fungovaniu prostaty.
  3. Selén – je ďalším často zanedbávaným minerálom. Selén podporuje tvorbu spermií a nezanedbateľný je tiež jeho účinok, vďaka ktorému pomáha telo chrániť pred oxidačným stresom a nadbytkom voľných radikálov.

Vhodným spôsobom ich doplnenia môžu byť výživové doplnky.

ProstaXin balení

ProstaXin

Pre ničím nerušený spánok a zdravú prostatu
Vyskúšajte ZADARMO*

* platíte iba poštovné a balné 1.95€


Vaše komentáre

Vložte svoj komentár:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

    • Zákaznícka podpora:

      {{ reaction.text }}

Vložte svoj komentár:

©2024 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.

Odosiela sa