Andropauza je téma, ktorá patrí v našej spoločnosti k tým tabuizovaným. Pritom správne porozumieť tomu, čo je to andropauza, a informovanie o možnostiach ovplyvniť hladinu testosterónu u mužov sú na zvládnutie tohto náročného obdobia kľúčové.
Čo je to andropauza
Andropauza, niekedy nesprávne označovaná ako „mužská menopauza“, je termín používaný na opísanie hormonálnych zmien, ku ktorým dochádza s narastajúcim vekom u mužov. Pokles testosterónu u nich síce začína už po tridsiatke, o andropauze ale hovoríme až v prípade, keď sa začne zmena hormonálnych hladín prejavovať subjektívnymi alebo objektívnymi príznakmi. Teda väčšinou medzi 50. a 55. rokom. Všeobecne ale platí, že vek nástupu andropauzy je u mužov veľmi individuálny a rôznorodejší než pri ženskej menopauze.
Prečo andropauza nie je mužská menopauza
U žien dochádza v rámci menopauzy k náhlemu poklesu hormónov, keď vaječníky prestávajú produkovať estrogén a progesterón a dôjde k ukončeniu menštruačného cyklu.
Ženská menopauza sa považuje za potvrdenú, ak sa u ženy 12 mesiacov nedostavila menštruácia. U mužov takto presná diagnóza možná nie je.
U mužov klesajú hormóny nepozorovane desiatky rokov pred nástupom andropauzy. Príznaky andropauzy preto bývajú menej výrazné. A zatiaľ čo u niektorých mužov môžu byť silnejšie, tí šťastnejší o nich ani nevedia.
Na rozdiel od žien teda nie je možné povedať, že andropauza sa týka všetkých mužov. Navyše, aj keď sa u mužov hladina testosterónu znižuje a v súvislosti s tým môže dochádzať k rôznym prejavom a k zníženiu plodnosti, nestráca sa táto funkcia úplne.
Andropauza neznamená koniec sexuálneho života
Aj v prípade, že na sebe pociťujete príznaky andropauzy napríklad v podobe menšej chuti na sex a sexuálnej výkonnosti, únavy, straty svalovej hmoty alebo sklonu k nárastu hmotnosti, neznamená to koniec. S prejavmi andropauzy je totiž možné bojovať. Ako?
1. Hurá von
Že ste unavený a nikam sa vám nechce? Pravdou je, že ide o začarovaný kruh. Dajte si predsavzatie, že každý deň strávite aspoň jednu hodinu vonku – je na vás, či na bicykli, prechádzkou alebo prácou v záhrade. Hlavne pohybom. Uvidíte, že energia vám začne pribúdať.
2. Jedálny lístok pomôže
Príjem niektorých látok môže ovplyvniť hladinu testosterónu. Bežne ich na tanieri ale nemusíte mať toľko, koľko je potrebných. Potom je čas siahnuť po výživových doplnkoch. V tých by nemal chýbať napríklad selén, zinok alebo serenoa plazivá. Pestrá strava s dostatkom vitamínov, vlákniny a zdravých tukov by mala byť aj z dôvodu udržania hmotnosti samozrejmosťou.
3. Cigaretu ani nezapaľujte
Fajčíte? Ak sa u vás objavili príznaky andropauzy, máte ďalší dôvod prestať.
4. A zase ten stres
Aj pri hladine testosterónu platí, že psychická pohoda hrá svoju rolu. Pretože znížená hladina testosterónu môže súvisieť s nervozitou a podráždenosťou, je pocit vyrovnanosti o to dôležitejší.
5. Poraďte sa s odborníkom
Ak patríte k tým, u koho sa prejavujú príznaky andropauzy silnejšie, zvážte návštevu odborníka. Ten vám môže zmerať hladinu testosterónu a odporučiť ďalšie vhodné kroky.
Zdroje:
https://www.cpzp.cz/clanek/1317-0-Andropauza-muzsky-prechod.html
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svoj komentár: