Trápi vás časté močenie v noci? Moži môžu mať ďalšie dôvody nepokojného spánku.

Ak vypijete večer pred spaním liter tekutín, je v poriadku, že vás prebudí potreba ísť na toaletu. Nutkanie na časté močenie v noci ale môže mať aj iné príčiny. Navyše nemusí byť jediným dôvodom, prečo sa bez prerušovaného spánku nedočkáte rána.

Trápi vás časté močenie v noci? Moži môžu mať ďalšie dôvody nepokojného spánku.

Kvalitu nočného odpočinku môže ovplyvniť celý rad faktorov. Hlboký spánok je pritom dôležitý na regeneráciu organizmu i ukladanie informácií do dlhodobej pamäti. Jeho nedostatok sa môže podieľať na zhoršenej koncentrácii a ovplyvňovať celkovú psychickú pohodu.

Časté močenie v noci môže mať niekoľko príčin

Pre naše telo je prirodzený ranný pitný režim. Ak ale ráno a cez deň nie je na pitie čas, organizmus sa o tekutiny prihlási v pokojnejšom večernom období, keď mu budeme skôr venovať pozornosť. Na vine častého močenia ale môžu byť aj závažnejšie zdravotné komplikácie súvisiace s močovým mechúrom a prostatou, mužským pohlavným orgánom nachádzajúcim sa v oblasti panvy pod močovým mechúrom. Preto je vhodné kontaktovať pri dlhodobom častom močení v noci odborníka. 

Príliš vysoká teplota organizmu

Teplota stredu tela by mala v priebehu spánku klesnúť o 1 až 2 °C. Ľudský organizmus v tom pritom nie je ničím zvláštny – tento mechanizmus funguje u všetkých cicavcov. Ak k poklesu teploty nedôjde, môže to mať vplyv na kvalitu spánku. Spôsobiť vyššiu teplotu organizmu môžu nielen tropická noc alebo teplá prikrývka, ale tiež alkohol, kofeínové nápoje alebo príliš mnoho jedla pred spaním a následné trávenie zrýchľujúce metabolizmus.

Následky psychického napätia

Psychické napätie cez deň môže ovplyvňovať stav organizmu ešte o mnoho hodín neskôr. Ak je aj vo večerných hodinách stále aktívna takzvaná hypotalamo-hypofýzo-nadobličková os, hladina hlavného stresového hormónu, kortizolu, môže byť v ranných hodinách príliš vysoká a môže dôjsť k narušeniu prirodzeného spánkového cyklu.

Vracajúca sa potrava

Fajčenie, príliš veľká večera, konzumácia korenených, kyslých a tučných jedál, pitie alkoholu alebo sýtených nápojov môže viesť k tomu, že v polohe poležiačky začne dochádzať k prúdeniu potravy a žalúdočných kyselín do pažeráka. Kyslosť v priebehu noci pomaly rastie, dokiaľ nedôjde k prerušeniu spánku. 

Tipy pre pokojnejší spánok

  • Obmedzte večer príjem tekutín a močopudných potravín, ako sú napríklad vodný melón, uhorky alebo paradajky. Ich konzumácia ovplyvňuje časté močenie v noci.
  • Než idete spať, navštívte toaletu.
  • Už naše babičky hovorievali: „Večeru daj nepriateľovi.“ Večera je dôležitou súčasťou príjmu energie, je ale vhodné voliť odľahčenejšie potraviny a jesť s dostatočným predstihom pred ľahnutím do postele.
  • Chladnejšia teplota v spálni pomáha obmedzovať nočné potenie a príliš vysoké zahriatie organizmu. Preto prispôsobte pokrývku a teplotu v miestnosti aktuálnemu ročnému obdobiu.
  • Pozor dajte na používanie mobilných zariadení pred spaním. Modré svetlo môže ovplyvniť cirkadiálny rytmus.


Zdroje:

https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/6125

ProstaXin balení

ProstaXin

Pre ničím nerušený spánok a zdravú prostatu
Vyskúšajte ZADARMO*

* platíte iba poštovné a balné 1.95€


Vaše komentáre

Vložte svoj komentár:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

    • Zákaznícka podpora:

      {{ reaction.text }}

Vložte svoj komentár:

©2024 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.

Odosiela sa